Wciąż nie masz decyzji w sprawie abolicji? Nadal możesz rozliczyć PIT! 

Ulga Abolicyjna

Pisaliśmy już o tym, że metoda, dzięki której unikniesz płacenia podatku dwa razy, wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym pracujesz. 

Jeżeli w Twojej sytuacji będzie stosowane proporcjonalne odliczenie, powinieneś odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy w ciągu całego roku lub złożyć wniosek o ograniczenie ich poboru, czyli wniosek o abolicję podatkową. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy TUTAJ. 

Naczelnik właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego, który dostanie Twój wniosek powinien wówczas wydać decyzję i od tej chwili nie będziesz płacić zaliczek na podatek. 

Równocześnie, decyzja ta będzie podstawą odliczenia ulgi abolicyjnej w PIT po całym roku podatkowym. 

 

Nie wszystko stracone 

Nawet jeśli do tej pory nie miałeś czasu, możliwości lub wystarczającej wiedzy i wciąż nie masz decyzji naczelnika, a do tego nie odprowadzałeś zaliczek na podatek, ulga abolicyjna może być nadal w Twoim zasięgu. 

Dokładna analiza Twojej sytuacji zawodowej z 2023 roku może doprowadzić do wniosku, że miałeś prawo do ulgi przez cały rok! 

I, co najważniejsze, wnioski z takiej analizy plus prawidłowe rozliczenie i wypełnienie PIT pozwolą Tobie na uregulowanie swojego statusu przed polskim urzędem skarbowym jeszcze przed końcem kwietnia. A dobrze obliczona ulga abolicyjna oznacza najczęściej brak zapłaty podatku w Polsce. 

Termin składania deklaracji PIT mija w tym roku 30 kwietnia. Nadal więc nie jest za późno, aby zyskać spokojną głowę. 

Składając zeznanie roczne, pamiętaj, aby wykazać dochód z każdego z krajów na osobnym załączniku ZG. Z kolei wysokość ulgi abolicyjnej wykażesz na załączniku PIT/O. 

 

Zadbaj o wniosek o abolicję podatkową w 2024 roku 

Warto uniknąć niepotrzebnych stresów w kolejnym roku. Dlatego zachęcamy, żebyś już teraz złożył wniosek o abolicję. Dzięki temu, składając PIT w 2025 roku będziesz już mieć decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy. A co najważniejsze, będziesz mieć spokojną głowę! 

Opracowała 

adw. Katarzyna Lendzionowska

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments