Marynarzu, kompletuj dokumenty – zbliża się koniec roku!

podatki marynarskie

Nie raz już na naszym blogu przypominaliśmy, że korzystna sytuacja podatkowa marynarza w Polsce wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Pisaliśmy o tym, jak ważna jest rzetelna wiedza i rozwianie wątpliwości i – w konsekwencji – podjęcie decyzji najkorzystniejszej dla swoich finansów.

Każdego, zgłaszającego się do nas marynarza, informujemy szczegółowo, jakich dokumentów potrzeba, żeby również w jego konkretnym przypadku wypracować prawidłowy i pożądany status przed polskim urzędem skarbowym.

Dziś postanowiliśmy przybliżyć ten temat na blogu tak, abyś mógł już powoli sprawdzać, czy masz wszystko, co niezbędne i ewentualnie zdążył uzupełnić dokumentację.

Standardowe pytanie brzmi: po co tyle tego

Prowadząc bieżącą obsługę prawno – podatkową polskich marynarzy pamiętamy o tym, by nie komplikować i nie mnożyć niepotrzebnie czynności w ich sprawach, co z oczywistych powodów jest szczególnie uciążliwe dla osób, które większą część roku spędzają na morzu.

Niemniej ilość potrzebnych dokumentów wynika też z Twojej indywidualnej sytuacji, modelu zatrudnienia, w którym pracujesz i ilości firm, które w tym modelu uczestniczą. Dlatego jeśli lista, którą od nas dostaniesz wydaje się niepokojąco długa, miej pewność, że uwzględnia wszystkie elementy, które mają znaczenie dla Twojego, jak najkorzystniejszego, statusu podatkowego w Polsce. Im więcej wyjaśnimy i pokażemy w urzędzie, tym sprawniej i lepiej przeprowadzimy postępowanie.

Co jest czym w aktach Twojej sprawy

Pisząc o aktach mamy na myśli nie tylko akta postępowania podatkowego, które prowadzi urzędnik w imieniu naczelnika urzędu skarbowego, ale wszystko, co składa się na naszą wiedzę o Twojej sytuacji jako polskiego rezydenta podatkowego.

W Twojej dokumentacji szczególnie istotne są: 

  • kontrakt, umowa – czyli dokument, na podstawie którego nawiązałeś relację zawodową ze swoim pracodawcą (to on mówi nam, kto Cię zatrudnia i ewentualnie na czyją rzecz, na jakim statku, kto operuje statkiem, jakie są warunki wykonywania przez Ciebie obowiązków), 
  • książeczka żeglarska – z której zapisów wynikają ramy czasowe Twojej pracy na danej jednostce czy nazwa armatora, 
  • zaświadczenie od armatora lub agencji zatrudnienia lub kapitana statku, gdzie znajdą się informacje o Twoim zatrudnieniu, ale i rodzaju statku czy miejsce jego operowania (najlepiej, jeśli dokument będzie również w języku polskim), 
  • „payslips” i wykaz przelewów – które są najważniejsze przy szczegółowych obliczeniach Twoich zobowiązań podatkowych i wysokości ulg (na etapie analizowania mówią nam, jaki konkretnie podmiot wypłaca Twoje wynagrodzenie, z jakiego tytułu i za jaki okres; pozwalają też oszacować ewentualny podatek), 
  • odpisy wcześniejszych decyzji organów podatkowych i złożone dotąd zeznania roczne – mówią wiele o Twojej sytuacji wstecz i o ewentualnych błędach w rozliczeniu, aktualnych zobowiązaniach i ich podstawach prawnych, 
  • dokumenty związane ściśle z rodzajem statku, np. certyfikaty – są czasem potrzebne jako uzupełnienie argumentacji przed organem podatkowym, przykładowo w postępowaniu o przyznanie prawa do skorzystania z ulgi abolicyjnej.

Zdarza się, że w konkretnym przypadku lista dokumentów jest krótsza, ale też i tak, że potrzebujemy dodatkowych dokumentów wynikających ze specyfiki modelu zatrudnienia marynarza. Zawsze jednak tłumaczymy, dlaczego taki czy inny dokument jest ważny w danych okolicznościach.

Wiesz wcześniej – przygotujesz się na czas

Zachęcam do kompletowania dokumentów na bieżąco, np. kierując się orientacyjną listą z naszej publikacji. Wtedy zdecydowanie zmniejszasz ryzyko, że cokolwiek zaskoczy Ciebie i nas przy porządkowaniu Twojej sytuacji prawno – podatkowej.

Opracowała:

Katarzyna Lendzionowska

adw. Katarzyna Lendzionowska

Specjalizuje się w podatkach marynarskich i zajmuje się obsługą prawną polskich marynarzy. Doradza także w skomplikowanych sprawach karnych i karno-gospodarczych oraz obsługuje duże podmioty samorządowe i Skarbu Państwa. Doświadczenie zdobywała w administracji publicznej, kancelariach notarialnych i prokuraturach. Prowadzi blog “Marynarz Tax” i publikuje na GospodarkaMorska.pl. Adwokatka w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej. Pasjonatka jazdy na rowerze MTB, wspinaczki, rocka i kryminalnych podcastów.

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments