Czy minął już termin na wniosek o abolicję 

black-cargo-ship-moving-still-baltic-sea-water-riga-europe-min

Nasze wpisy na blogu poświęcaliśmy już kilka razy uldze abolicyjnej. Bo dla każdego marynarza, który mieszka w Polsce i pracuje za granicą, może być to kluczowa sprawa. Ulga pozwala przecież na bezstresowe i bezkosztowe uregulowanie swojej sytuacji podatkowej przed polskim urzędem skarbowym. 

Na początku roku przygotowaliśmy t krótkie podsumowanie najważniejszych terminów podatkowych dla marynarzy (TUTAJ). 

Jest 20 lutego 2024 roku. Czy wobec tego szansa na abolicję podatkową dla Ciebie przepadła? 

Nie! 😊 

Jak długo możesz składać wniosek 

Zawsze podkreślamy, że Twoja sytuacja podatkowa jest wyjątkowa, bo modeli zatrudnienia marynarza na świecie jest bardzo wiele. Do tego, znaczenie ma też Twój status rodzinny i majątkowy w Polsce.  

Jeśli jednak dotyczy Ciebie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, z mechanizmem proporcjonalnego odliczenia, obowiązuje Cię PIT i wniosek o abolicję w Polsce. 

Skoro wniosek trzeba złożyć przed terminem płatności pierwszej zaliczki na podatek, a w styczniu dostałeś przelew z wynagrodzeniem lub wróciłeś do kraju, to DZISIAJ jest ten dzień.  

Ale starać się o abolicję możesz przez cały rok. Pamiętaj jednak, że decyzja urzędu skarbowego może nie objąć zaliczek, których termin płatności już minął. Wciąż nie zmienia to faktu, że w każdej chwili masz szansę polepszyć swoją sytuację i ułatwić rozliczenie w kolejnym roku, wykorzystując najlepszą z ulg. 

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku 

Zaświadczenie o zatrudnieniu, w którym znajdą się najważniejsze informacje o Twoim pracodawcy, modelu pracy i statku znacznie ułatwi urzędowi skarbowemu wydanie decyzji. 

Poza tym nie zapominaj o potwierdzeniach przelewów, payslipach, kontrakcie i książeczce żeglarskiej. 

Spokojnego podatkowo roku!

Opracowała 

adw. Katarzyna Lendzionowska 

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments