Bezpieczna nawigacja – przegląd terminów na Nowy Rok dla polskich marynarzy

santa-claus-hat-tropical-christmas_77186-1363

Święta oraz Nowy Rok to nie tylko czas refleksji, zwolnienia codziennego tempa. Jest to także idealna chwila, aby rzucić okiem na mapę naszych finansów i należycie przygotować się na kolejny rok pracy, podróży.

Tutaj znajdziesz pewną nawigację przez najważniejsze terminy. ⚓️

Ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy

Złóż wniosek przed pierwszą zaliczką podatkową. Również, jeśli w ciągu roku zmieniła się siedziba armatora Twojego statku!

Masz na to czas do 20 dnia miesiąca po miesiącu otrzymania wynagrodzenia lub powrotu do kraju, jeśli otrzymując pierwszą wypłatę znajdowałeś się poza Polską.

Złożenie prawidłowego wniosku poskutkuje decyzją organu podatkowego, która pozwoli Ci nie odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy co miesiąc, a ostatecznie w zeznaniu rocznym odliczyć ulgę abolicyjną!

Podatkowe zeznanie roczne

Termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego to 30 kwietnia. Warto też sprawdzić, czy nie został przedłużony w danym roku o kilka dni.

Najwcześniej swoje zeznanie złożyć możesz już 15 lutego! Pamiętaj, że właściwie wypełniony PIT wraz z załącznikami zależy od tego, jakie były źródła Twojego dochodu za poprzedni rok. Ważne jest, czy zadbałeś o złożenie wspomnianego wniosku o ograniczenie poboru zaliczek i dzięki temu uzyskałeś decyzję pozwalającą Ci skorzystać z ulgi abolicyjnej, bez limitów. Jeśli tak, kolejnym krokiem jest uwzględnienie tej ulgi właśnie w zeznaniu rocznym.

Całoroczna pewność co do swojego statusu podatkowego to spokojniejsza żegluga.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Jeśli nie jesteś pewien, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania dotyczy Twoich dochodów z pracy na zagranicznym statku, warto zasięgnąć informacji, aby móc w spokoju i pewności dotrzymać wszystkich terminów.

Może się okazać, że jeśli nie osiągnąłeś żadnych dochodów na terytorium Polski, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską, a krajem siedziby armatora Twojego statku przewiduje ten najbardziej korzystny dla Ciebie mechanizm, wspomnianymi terminami w ogóle nie musisz się przejmować.

W każdej natomiast sytuacji, kiedy nie jesteś pewien, które przepisy podatkowe dotyczą akurat Twoich dochodów lub Twój status zawodowy zmieniał się w ciągu roku, warto dokonać noworocznego przeglądu.

Nawet najbardziej doświadczeni kapitanowie potrzebują wsparcia nawigatora – pytajcie, informujcie się, abyście mogli pewnie i spokojnie przemierzać fale podatkowe.

W okresie świątecznym i Nowego Roku dobrze jest spędzić czas z bliskimi, a nadto sprawdzić, czy nasze finanse są odpowiednio zabezpieczone.

Fair winds and following seas! 🌊⚓️

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments