Ulga abolicyjna, czyli uważaj na…

13 FEB 2024 .1

Jeśli jesteś marynarzem mieszkającym w Polsce i zarabiającym za granicą, także dla Ciebie lada chwila rozpocznie się intensywny czas podatkowy.

Z jednej strony dobrze jest zaplanować zawodowo i finansowo dopiero co rozpoczęty rok, a z drugiej – prawidłowo rozliczyć ten poprzedni.

Polskie przepisy podatkowe przewidują cały szereg ulg, ale Ciebie z pewnością interesuje ta najważniejsza w międzynarodowych dochodach – ulga abolicyjna.

Istotą tej ulgi jest zmniejszenie różnic w opodatkowaniu Twoich zagranicznych zarobków pomiędzy jedną i drugą metodą unikania podwójnego opodatkowania. O każdej z nich możesz przeczytać na naszym blogu TUTAJ i TUTAJ.

Wiesz już więc, że z ulgi skorzystasz, kiedy jesteś polskim rezydentem podatkowym, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską, a krajem, gdzie wykonujesz pracę, przewiduje mechanizm odliczenia proporcjonalnego. Ta sama sytuacja ma miejsce, jeśli takiej umowy nie ma.

Proste, ale…

Jak w każdej regule, również tutaj obowiązują wyjątki. Dobrze być ich świadomym i wiedzieć, na co szczególnie uważać.

  • Nie skorzystasz z ulgi, jeżeli dochody ze źródeł nią objętych pochodzą z krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. lista rajów podatkowych). Sprawdź więc, czy w takim właśnie kraju nie zarabiasz 😊

 

  • Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje limit odliczenia ulgi abolicyjnej – do wysokości 1360 zł. Nie dotyczy on jednak dochodów z pracy poza terytorium lądowym państw.

Określenie „terytorium lądowe państw” jest kłopotliwe, ponieważ nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy PIT. Gdy poszukamy definicji w innych źródłach prawa oraz poczytamy, co sądzą na ten temat urzędy skarbowe, niezupełnie rozwiejemy swoje wątpliwości.

Teoretycznie jako marynarz, nie pracujesz przecież na lądzie. I taka sytuacja ma miejsce niezależnie od rodzaju statku i jego wykorzystywania do komunikacji międzynarodowej.

O ile jednak brak limitu w stosowaniu ulgi abolicyjnej przez marynarza jest obecnie dla polskich urzędów dość oczywiste, o tyle rodzaj statku pozostaje istotny w określaniu samego mechanizmu podwójnego opodatkowania.

Dla ustalenia właściwej metody niebagatelne znaczenie ma nadal, czy powinieneś wziąć pod uwagę swoje miejsce wykonywania pracy czy też miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa, gdy jednostka jest eksploatowana w transporcie międzynarodowym.

  • Ulgę abolicyjną odliczasz w zeznaniu rocznym, ale musisz o niej pomyśleć dużo wcześniej – już na początku roku podatkowego.

Ulga abolicyjna to potężne ułatwienie dla polskich marynarzy, którzy w zdecydowanej większości zarabiają za granicą. Aby jednak z niego skorzystać, złóż wniosek i uzyskaj decyzję urzędu skarbowego o ograniczeniu pobierania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Wtedy bez problemu złożysz PIT z ulgą i unikniesz obciążania swoich dochodów.

Opracowała

adw. Katarzyna Lendzionowska

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments