Marynarzu, przeczytaj, kiedy nie musisz składać PIT w Polsce

elevated-view-rolled-up-fifty-euro-note-green-background-min

 

Pracujesz za granicą, choć żyjesz w Polsce. Z pewnością słyszałeś już, że skoro tutaj jest Twoje miejsce zamieszkania, polski urząd skarbowy zainteresowany będzie wszystkimi Twoimi dochodami, niezależnie od źródła ich pochodzenia.

Jeżeli pracowałeś na statkach zarządzanych przez firmy z siedzibą w krajach, z którymi Polska ma najkorzystniejsze umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, Twoja sytuacja jest klarowna i nie wymaga szczególnych działań przed polskim urzędem skarbowym.

W ostatnich pięciu latach dużo jednak zmieniła Konwencja MLI. Jej postanowienia wprowadziły zmiany do niejednej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO). Mogły zmienić również Twoją sytuację i obowiązki, które musisz co roku wykonać.

Inna jest też sytuacja marynarza, który zarabia nie tylko za granicą, bo uzyskuje dochody z polskich źródeł albo na przykład chciałby rozliczyć się z żoną pracującą w Polsce.

Kiedy w takim razie nie dotyczy Ciebie polski PIT?

Metody Unikania Podwójnego Opodatkowania

We wszystkich UPO stosuje się dwie główne metody. O mechanizmie odliczenia proporcjonalnego pisaliśmy TUTAJ. Z kolei przy omówieniu sytuacji, gdy złożenie PIT w Polsce nie jest dla Ciebie obowiązkowe, konieczne jest odniesienie się do drugiej z nich, czyli do wyłączenia z progresją.

Czym jest metoda wyłączenia z progresją?

Metoda ta polega na wyłączeniu z podstawy opodatkowania dochodu, który uzyskałeś za granicą, i który jest zwolniony z opodatkowania dzięki UPO. Niemniej, dochód ten wlicza się do ustalania stawki podatku dla całego dochodu.

Metodę wyłączenia z progresją przewidują umowy m.in. z Albanią, Chinami, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Estonią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Indonezją, Kuwejtem, Łotwą, Niemcami, Republiką Południowej Afryki, Rumunią, Szwecją, Tunezją, Turcją, Ukrainą oraz Włochami.

Skoro Twoja UPO zawiera właśnie taką metodę unikania podwójnego opodatkowania i nie osiągnąłeś innych dochodów – w Polsce czy w kraju o innej przypisanej metodzie rozliczeń podatkowych, obowiązek złożenia PIT w Polsce Ciebie nie dotyczy.

Kiedy w takim razie składać PIT?

Masz obowiązek składania zeznania rocznego, jeżeli:

  • osiągniesz inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej;
  • osiągniesz dochody z pracy na statku zarządzanym przez firmę z siedzibą w kraju, którego dotyczy inna metoda unikania podwójnego opodatkowania,
  • będziesz chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego, tj. złożyć zeznanie łącznie z małżonkiem lub opodatkować dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zrozumienie tych zasad pozwoli Tobie prowadzić finanse zgodnie z polskim prawem podatkowym. W każdym jednak przypadku, okoliczności związane z Twoją konkretną sytuacją zawodową i rodzinną, wpływają na ostateczne wnioski o zakresie obowiązków wobec polskiego US.

Uwaga, bardzo ważne!

Wejście w życie postanowień Konwencji MLI, zmieniło od 2019 roku UPO pomiędzy Polską a wieloma krajami, istotnymi z punktu widzenia marynarzy zarabiających na tych terenach.

Duża część tych zmian dotyczy stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania. Warto aktualizować swoją wiedzę na ten temat, aby niczego nie przeoczyć i zachować spokojną głowę.

 

Opracowała

adw. Katarzyna Lendzionowska

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments