Nowy Rok – co z zaliczkami na podatek?

lód grafika

Większość marynarzy wie, że umowy międzynarodowe, które mówią, gdzie i kiedy płacić podatek od zarobków z pracy na statku, zawierają dwie metody uniknięcia podatku podwójnego.

Pierwsza z nich pozwala na nierozliczanie dochodów w Polsce w ogóle, o ile jednak nie zarabiało się w Polsce w danym roku.

Druga – nakłada na pracujących za granicą pewne obowiązki i jest uważana za mniej korzystną.

 

Przykłady krajów z „mniej korzystną metodą”

Ta mniej korzystna metoda – odliczenia proporcjonalnego – obowiązuje w dwóch przypadkach: gdy Polska i inny kraj podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania na takich właśnie zasadach lub gdy Polska nie ma z danym państwem żadnej umowy w tej kwestii.

Stosowanie tej metody dotyczy m.in. takich krajów jak: Austria, Belgia, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kanada, Norwegia, Rosja, Słowacja, USA oraz Wielka Brytania.

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Ci panujące w umowach z tymi krajami zasady, które wiążą się ze złożeniem PIT, a wcześniej z odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy w Polsce.

 

Co oznacza „mniej korzystna metoda” unikania podwójnego podatku?

Jeżeli pracujesz na statku morskim w komunikacji międzynarodowej i armator statku ma zarząd w jednym z wymienionych wcześniej krajów, ewentualnie pracujesz na terenie tych państw (np. wody terytorialne), to będzie dotyczył Ciebie obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce. Dobra wiadomość jest taka, że nie oznacza to konieczności faktycznego obciążenia Twojego portfela, ponieważ możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej, która w większości przypadków u marynarzy nie ma limitu.

Przy czasowym pobycie za granicą i osiąganiu tam dochodów, ważne jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w Polsce w wysokości 12%. Powinieneś to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po powrocie do kraju lub po otrzymaniu przelewu wynagrodzenia, w zależności od tego, co nastąpiło najpierw. Jeśli powrót do ojczyzny ma miejsce w kolejnym roku kalendarzowym, zaliczkę odprowadzasz do 20 lutego.

 

 

Jak możesz skorzystać z ulgi?

W jaki sposób możesz zostać zwolniony z tego obowiązku?

Aby skorzystać z ulgi abolicyjnej, złóż wniosek do urzędu skarbowego o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy, zwany popularnie wnioskiem o abolicję. Możesz uzyskać w ten sposób decyzję, która pozwoli Ci nie płacić zaliczek w ciągu roku, a w PIT odliczyć podatek, który zapłaciłeś lub z którego zostałeś zwolniony w drugim kraju. Dochód z każdego kraju, w którym zarabiałeś, musi być rozliczony na osobnym formularzu PIT ZG.

Wysokość ulgi abolicyjnej w przypadku marynarzy, czyli osób wykonujących pracę poza terytorium lądowym państw nie jest w żaden sposób limitowana!

Może się jednak zdarzyć, że Twój urząd skarbowy będzie chciał Cię przekonać, iż wykonujesz pracę…na lądzie 😊 Znane są nam takie sytuacje, jak i możliwe dla nich rozwiązania.

Jeżeli jesteś pewny, że do Twoich dochodów stosuje się korzystniejszą zasadę unikania podwójnego podatku i do tego nie zarabiasz dodatkowo w Polsce, możesz spać spokojnie i nie przejmować obowiązkami opisanymi w tej publikacji.

Zawsze jednak warto trzymać rękę na pulsie w temacie mechanizmów unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ mogą one zmieniać się w ramach poszczególnych umów międzynarodowych. Sporo takich zmian zostało wprowadzonych do umów w ciągu ostatnich 3 lat.

O najnowszych modyfikacjach napisaliśmy >>> TUTAJ .

Zapraszamy do skorzystania z naszego wsparcia w podatkowej nawigacji!

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments