Praca na platformie i statku zakotwiczonym – wiemy jak rozliczysz podatek

Semi-submersible oil rig vessel

 

W naszych publikacjach mogłeś już przeczytać o tym, jaki status podatkowy w Polsce mają Twoje dochody, kiedy pracujesz na statku morskim w komunikacji międzynarodowej.

Dzisiaj skupimy się na tym, jakie polskie zasady podatkowe obowiązują na statku morskim zakotwiczonym oraz platformie wiertniczej.

Czy opodatkowanie twoich dochodów będzie podobne do sytuacji marynarza na statku transportowym w ruchu międzynarodowym? Sprawdźmy!

Gdzie powinieneś rozliczyć swoje dochody?

W sytuacji, gdy jednostka porusza się po terenie wód terytorialnych danego państwa lub jest zakotwiczona – pracę wykonujesz na terenie tego państwa.

W takim przypadku sięgnij do UPO między Polską i tym właśnie krajem. Pracujesz poza terytorium lądowym państw i dlatego odliczysz ulgę abolicyjną w pełnej wysokości.

Praca na statku wiertniczym a transport międzynarodowy

Pozostaje ważne pytanie, czy praca na platformie czy statku wiertniczym podlega tym samym zasadom, co praca na statku transportowym? Tutaj kluczowe jest pojęcie „transportu międzynarodowego”.

Umowy międzynarodowe i ich rola

Pierwszym krokiem jest sięgnięcie po umowy międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

W naszej analizie skorzystajmy z modelowej Konwencji OECD, która stanowi podstawę wielu umów tego typu.

Gdzie znajduje się miejsce opodatkowania?

Kluczowe jest określenie miejsca wykonywania pracy, które decyduje o opodatkowaniu dochodów. Zgodnie z Konwencją pierwszeństwo ma państwo, w którym praca jest faktycznie wykonywana.

Przykładowo – jeśli pracujesz na statku wiertniczym na wodach amerykańskich, ważne jest zbadanie umowy z USA.

Jeżeli spełniasz warunki, np. pobyt krótszy niż 183 dni, a pracodawca nie ma siedziby w USA, dochód będzie opodatkowany tylko w Polsce.

Pamiętaj, że ulga abolicyjna dotyczy Ciebie wtedy, gdy w Twojej UPO opisana została metoda unikania podwójnego opodatkowania polegająca na proporcjonalnym odliczeniu podatku, który zapłaciłeś lub mógłbyś zapłacić za granicą. O samej metodzie, której efekty złagodzisz ulgą abolicyjną, napisaliśmy TUTAJ.

Przykład praktyczny

Załóżmy, że pracujesz na statku wiertniczym, a faktyczny zarząd armatora jest w Norwegii. Jednak praca odbywa się na wodach terytorialnych USA. W takiej sytuacji analizujemy umowę polsko-amerykańską, a nie polsko-norweską.

Podsumowując, musisz skupić się na miejscu faktycznego wykonywania pracy i umowach międzynarodowych z państwem, na którego obszarze jednostka jest zakotwiczona.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić warunki umowy, unikając ryzyka podwójnego opodatkowania.

W razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. 

Stay safe!⚓🌊🌬️

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments