Może się zdarzyć, że gdy zaczniesz lepiej orientować się w swojej sytuacji podatkowej w Polsce, dostrzeżesz, że nie wszystkie Twoje wcześniejsze działania były do końca prawidłowe.
PIT, którego nie złożyłeś, nieuwzględniony w zeznaniu dochód czy źle określony model zatrudnienia, który wygląda inaczej, gdy zacząłeś mu się dokładniej przyglądać – to sytuacje, które w pierwszej chwili, gdy je sobie uświadomisz, mogą wywołać obawy.
Lepiej zrobić krok, niż go nie zrobić
Świadomość swojego błędu czy niedopatrzenia to pierwszy krok do wyprostowania sytuacji. Ta świadomość bierze się z wiedzy i rozumienia mechanizmów, wcale niełatwych i do tego kompletnie nieprzyjaznych, które jednak po dokładnym zbadaniu zaczynają przybierać bardziej ludzką postać.
Możesz w tym miejscu pomyśleć, że nawet jeśli doszło do błędu z Twojej strony, to przecież urząd nie musi tego zauważyć. Zgadza się. Ale skoro już dostrzegłeś błąd i jednocześnie wiesz, że można go dość prosto naprawić, to czy nie warto przestać się martwić o ewentualny ruch ze strony organów podatkowych?
Cokolwiek poszło nie tak, możesz złożyć korektę
To prawda, że od zobowiązań podatkowych urząd nalicza odsetki. Prawdą jest też, że Twój błąd czy niedopatrzenie mogą przybrać postać np. wykroczenia skarbowego. Ale wbrew pozorom procedura fiskalna w naszym kraju dopuszcza, że komuś może zdarzyć się niedopatrzenie i pozwala na zapobiegnięcie jego skutkom.
Często w takich sytuacjach okazuje się, że korekta zeznania rocznego w ogóle nie spowoduje dodatkowego obciążenia podatkowego. Korektę składasz podobnie jak sam PIT czyli na formularzu. Tutaj warto zwrócić uwagę, czy dochodu, o który chcesz uzupełnić zeznanie, nie powinieneś wykazać na innym formularzu, niż ten pierwotnie złożony.
Nie jest też nadzwyczajnie rzadką sytuacją, kiedy orientujesz się, że Twój dochód pochodzi z innego kraju, niż wcześniej myślałeś. Inny kraj to z kolei inna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i być może inna metoda na obliczenie podatku i ulgi. Wynika to z coraz bardziej złożonych układów zależności między firmami, które uczestniczą w Twoim zatrudnieniu i zarządzaniu statkiem, na którym pracujesz.
Co może stać się potem
Jeśli Twój uzupełniony dochód nie zmienił podstawy do rozliczenia się, nic więcej się nie stanie. Ot, poprawiłeś swój PIT, możesz spać spokojnie.
Jeżeli jednak, korekta spowodowała podatek, powinieneś wyliczyć odsetki, np. używając kalkulatorów dostępnych w Internecie i zapłacić to, co zaległe (tu może okazać się nawet, że otrzymasz zwrot podatku 😊).
Z kolei zmiana właściwego kraju – źródła dochodu w ogóle nie musi oznaczać zapłaty podatku. Wszystko to można sprawdzić i dokładnie wyliczyć wcześniej na podstawie dokumentów, które gromadzisz i historii Twojego zatrudnienia.
Najważniejsze to dokładnie wiedzieć, jakie ma się możliwości uporządkowania sytuacji.
Opracowała:
adw. Katarzyna Lendzionowska
Specjalizuje się w podatkach marynarskich i zajmuje się obsługą prawną polskich marynarzy. Doradza także w skomplikowanych sprawach karnych i karno-gospodarczych oraz obsługuje duże podmioty samorządowe i Skarbu Państwa. Doświadczenie zdobywała w administracji publicznej, kancelariach notarialnych i prokuraturach. Prowadzi blog “Marynarz Tax” i publikuje na GospodarkaMorska.pl. Adwokatka w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej. Pasjonatka jazdy na rowerze MTB, wspinaczki, rocka i kryminalnych podcastów.