Nowy dochód pod koniec roku? Przeczytaj, jak go prawidłowo rozliczyć!

Nowy dochód pod koniec roku

Marynarze, którzy się do nas zgłaszają często stoją przed problemem prawidłowego rozliczenia swoich zarobków, które w ciągu roku miały różne źródła.

To zrozumiałe, że szukając dla siebie jak najlepszych możliwości zawodowych, zawierasz różne kontrakty, zmieniasz statki, armatorów i pracodawców, czy nawet decydujesz się na nowe zatrudnienie pod koniec roku.

W takiej sytuacji warto odpowiednio wcześniej zadbać o rzetelną wiedzę, co do konsekwencji podatkowych Twoich decyzji. Ale nawet jeśli niechcący nie ująłeś jakiegoś dochodu w zeznaniu rocznym, można temu zaradzić.

Zbliża się koniec roku, a Ty chciałbyś zmienić pracę

Nic nie stoi temu na przeszkodzie. Ważne, byś w takiej sytuacji wiedział, czy Twój model zatrudnienia zmieni się na tyle, że np. będziesz musiał złożyć PIT, mimo że wcześniej taki obowiązek Cię nie obejmował.

Podobnie, jeśli uzyskałeś wcześniej decyzję abolicyjną, a teraz okoliczności zmieniają się. Trzeba pamiętać, żeby złożyć nowy wniosek o ulgę. Nie zapominaj o terminie do 20 dnia po miesiącu, w którym zszedłeś ze statku, ale sam wniosek w zależności od Twoich nowych decyzji zawodowych, możesz składać przez cały rok. 

Może też być tak, że pomimo zmian w Twoim zatrudnieniu podatkowo nie zmieni się dla Ciebie nic. Pamiętaj jednak, aby się co do tego upewnić.

Nowy zarobek przed rozliczeniem wszystkich dochodów

Nowy zarobek z końcówki roku nie powinien się znaleźć poza Twoją uwagą, gdy myślisz o podatkowym rozliczeniu rocznym. Jeśli jednak tak się zdarzy i nie złożyłeś PIT-u w terminie lub nie wpisałeś do niego nowego dochodu – nadal możesz dość szybko uporządkować swoją sytuację.

Rzetelna analiza Twojego całego roku podatkowego na morzu, z uwzględnieniem nowego dochodu pozwoli na złożenie PIT-u nawet po terminie czy korektę zeznania, w którym popełniłeś błąd w obliczeniach. I najczęściej nie wiąże się to dla Ciebie z negatywnymi konsekwencjami finansowymi.

Lepiej późno niż wcale

Wbrew pozorom, decyzja o działaniu przed urzędem skarbowym, którą podejmiesz nawet po popełnieniu błędu, niekoniecznie wiąże się z dotkliwymi sankcjami. Dlatego nie bój się pytać i szukać wsparcia.

Mając gruntowną wiedzę możesz podjąć najlepsze dla siebie kroki.

Opracowała:

Katarzyna Lendzionowska

adw. Katarzyna Lendzionowska

Specjalizuje się w podatkach marynarskich i zajmuje się obsługą prawną polskich marynarzy. Doradza także w skomplikowanych sprawach karnych i karno-gospodarczych oraz obsługuje duże podmioty samorządowe i Skarbu Państwa. Doświadczenie zdobywała w administracji publicznej, kancelariach notarialnych i prokuraturach. Prowadzi blog “Marynarz Tax” i publikuje na GospodarkaMorska.pl. Adwokatka w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej. Pasjonatka jazdy na rowerze MTB, wspinaczki, rocka i kryminalnych podcastów.

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments