Marynarzu z krótkim stażem! Przeczytaj, dlaczego podatki to ważny temat w Twojej pracy.

26.03.2024

 

Podatki to jeden z tych tematów, o których woli się nie myśleć lub odkłada na wieczne później 😊 

Wiemy też, że praca na morzu angażuje Cię na tyle, że możesz nie mieć już sił na uciążliwe formalizmy na lądzie. 

Dlatego w naszej pracy staramy się pokazać Tobie, że naprawdę warto mieć spokojną głowę od podatków, i że osiągnięcie tego nie musi być stresujące ani skomplikowane. 

 

Morze możliwości 

Polski marynarz staje przed wieloma wyzwaniami, kiedy rozpoczyna swoją karierę na wodzie. Z jednej strony, centrum interesów życiowych ma w Polsce, a z drugiej, ograniczone możliwości pracy na statkach polskich armatorów, powodują, że korzysta z ofert zagranicznych.  

W ten sposób możesz pracować na przykład na dużych jednostkach w transporcie międzynarodowym. Armator ma wtedy siedzibę w jednym kraju, Twój pracodawca w drugim, a po drodze może być jeszcze inny podmiot, który zarządza statkiem. 

Innym przykładem jest rozwijająca się intensywnie branża offshore i praca na platformie. Taka jednostka niekoniecznie wykorzystywana jest w transporcie międzynarodowym, a to ma znaczenie w Twojej sytuacji podatkowej. Rodzą się też pytania, czy platforma jest zacumowana, czy może się przemieszcza? A jeśli tak, czy jest holowana, czy ma napęd własny? I gdzie wtedy wykonujesz pracę – w kraju armatora statku, czy może na wodach terytorialnych innego kraju? 

Ważna jest też odpowiedź na kolejne pytanie – czy płacisz podatek za granicą od dochodów z pracy na statku (więcej TUTAJ)? 

Ustalenie tego wszystkiego czeka Cię już na samym początku Twojej kariery. 

 

Bezpieczeństwo finansów 

Pamiętaj, że jasna sytuacja w polskim fiskusie to niekoniecznie tylko zapłata podatku.  

Prawidłowe rozliczanie może też oznaczać niepłacenie podatku, czy nawet w ogóle brak obowiązku złożenia PIT w Polsce. 

Właściwie każdy aspekt Twojej pracy zawodowej ma wpływ na Twój status podatkowy w Polsce.  

Z pewnością nie warto odkładać tego tematu i potem stresować się konsekwencjami. 

Jeżeli zadbasz odpowiednio wcześnie o solidną porcję wiedzy, będziesz mieć pewność, że podejmujesz właściwe kroki, a Twoje relacje z polskim urzędem skarbowym są stabilne i bezpieczne. 

 

Opracowała 

adw. Katarzyna Lendzionowska 

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments