Kiedy ma znaczenie, czy zapłaciłeś podatek za granicą? 

Artykuł zdjęcie - MTax 1903

 

Zauważyłeś pewnie, że dużo uwagi poświęcamy umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania. Bo to od nich najbardziej zależą Twoje obowiązki w polskim urzędzie skarbowym i to, czy możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej w Polsce.

Już sama nazwa tych umów wskazuje, że stosujemy je, żeby nie zapłacić podatku dwa razy – raz w państwie, gdzie pracowałeś, a drugi raz, tam, gdzie żyjesz.

Ulga abolicyjna z kolei przysługuje Ci właśnie wtedy, gdy Twoje dochody mogą zostać podwójnie opodatkowane.

Skoro tak, to czy musisz zapłacić podatek w kraju, gdzie pracujesz, aby skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie wypowiadał się w tej sprawie i podkreślał, że zapłata podatku za granicą jest jednym z warunków skorzystania z ulgi. Ważne jednak, że każda z ocenianych przez Sąd sytuacji dotyczyła dochodów z państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wśród wyroków sądowych możemy też znaleźć stanowiska przeciwne, co trochę nie dziwi, bo sama budowa metody unikania podwójnego opodatkowania poprzez proporcjonalne odliczenie nie uzależnia przecież stosowania jej w zależności od tego, czy podatek w drugim kraju faktycznie zapłaciłeś.

Jeżeli nie – nie odliczasz go po prostu od podatku do zapłacenia w Polsce, a z ulgi abolicyjnej i tak korzystasz.

Na koniec warto podkreślić, że polskie urzędy skarbowe stosują zasadę, że możesz skorzystać z ulgi, o ile jednak zapłacisz podatek za granicą, a konkretnie w kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Opracowała: adw. Katarzyna Lendzionowska

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments