Zauważyłeś pewnie, że dużo uwagi poświęcamy umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania. Bo to od nich najbardziej zależą Twoje obowiązki w polskim urzędzie skarbowym i to, czy możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej w Polsce.
Już sama nazwa tych umów wskazuje, że stosujemy je, żeby nie zapłacić podatku dwa razy – raz w państwie, gdzie pracowałeś, a drugi raz, tam, gdzie żyjesz.
Ulga abolicyjna z kolei przysługuje Ci właśnie wtedy, gdy Twoje dochody mogą zostać podwójnie opodatkowane.
Skoro tak, to czy musisz zapłacić podatek w kraju, gdzie pracujesz, aby skorzystać z ulgi abolicyjnej?
Naczelny Sąd Administracyjny wielokrotnie wypowiadał się w tej sprawie i podkreślał, że zapłata podatku za granicą jest jednym z warunków skorzystania z ulgi. Ważne jednak, że każda z ocenianych przez Sąd sytuacji dotyczyła dochodów z państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wśród wyroków sądowych możemy też znaleźć stanowiska przeciwne, co trochę nie dziwi, bo sama budowa metody unikania podwójnego opodatkowania poprzez proporcjonalne odliczenie nie uzależnia przecież stosowania jej w zależności od tego, czy podatek w drugim kraju faktycznie zapłaciłeś.
Jeżeli nie – nie odliczasz go po prostu od podatku do zapłacenia w Polsce, a z ulgi abolicyjnej i tak korzystasz.
Na koniec warto podkreślić, że polskie urzędy skarbowe stosują zasadę, że możesz skorzystać z ulgi, o ile jednak zapłacisz podatek za granicą, a konkretnie w kraju, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Opracowała: adw. Katarzyna Lendzionowska