Wbrew pozorom, nie istnieje zbyt skomplikowana sytuacja podatkowa marynarza 😊
Nawet, jeżeli zarabiasz w ciągu roku na kilku statkach, które podlegają rożnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), możesz mieć stabilny status podatkowy w Polsce.
Radzimy jednak pamiętać, że nawet jeśli przez większość roku pływasz na statku wykorzystywanym przez firmę cypryjską (czy z siedzibą w innym kraju, z którym UPO przewiduje wyłączenie z progresją) i będziesz mieć dochody z kraju z proporcjonalnym odliczeniem i tak powinieneś złożyć PIT w Polsce.
W tym przypadku, dodatkowo dochód cypryjski wpłynie na wysokość stopy procentowej dla całości zarobków.
Przyjrzyjmy się
Załóżmy, że:
– zarabiasz w Polsce,
– masz dochód z Cypru, który jest wolny od podatku,
– masz dochód z Wielkiej Brytanii.
Twój łączny zarobek będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Obliczając podatek, sumujesz dochody opodatkowane i zwolnione z opodatkowania (z Cypru). Na tej podstawie wyliczasz stopę procentową, która posłuży do obliczenia stawki podatku tylko od zarobków z Polski i Wielkiej Brytanii.
Pamiętaj, ten sposób rozliczenia stosujesz, gdy w danym roku zarabiasz w trzech różnych krajach (i mieszkasz w Polsce).
Jeśli w danym roku zarabiasz wyłącznie za granicą, a UPO przewidują różne metody unikania podwójnego opodatkowania, to podatek obliczysz podobnie.
Z kolei, jeżeli nie zarabiasz w Polsce, dochody zagraniczne powinieneś wykazać w PIT, o ile stosowana jest metoda odliczenia proporcjonalnego.
Czy to oznacza podatek
Niekoniecznie.
Skoro pracowałeś na morzu, a właściwe dla Twoich dochodów UPO przewidują metodę proporcjonalnego odliczenia, nadal możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej.
Pamiętaj tylko, że kiedy będziesz składał zeznanie roczne, musisz wykazać dochód z każdego z krajów na osobnym załączniku ZG.
Opracowała
adw. Katarzyna Lendzionowska