Ulga abolicyjna

ship-drydock-min

CZYM JEST ULGA ABOLICYJNA?

Ulga abolicyjna to jedna z ulg podatkowych, kluczowa dla wielu polskich marynarzy. Jednak przysługuje wyłącznie tym, którzy mają rezydencję podatkową (o rezydencji pisaliśmy tutaj) w Polsce i rozliczają swoje dochody zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Jest to rozwiązanie, z którego skorzystasz, kiedy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską, a krajem armatora Twojego statku przewiduje mniej korzystny sposób unikania podwójnego opodatkowania, to jest metodę odliczenia proporcjonalnego, lub taka umowa w ogóle nie została zawarta. Prawidłowo zastosowania ulga może pozwolić Ci nie zapłacić podatku w Polsce w ogóle.

JAKIE DOCHODY OBJĘTE SĄ ULGĄ?

Ulgą abolicyjną objęte są dochody uzyskane za granicą czyli ze źródeł poza Polską, np.  z umowy o pracę czy działalności gospodarczej.

CZY ULGA ABOLICYJNA MA LIMIT?

Tak, jednak nie dotyczy on marynarzy pracujących na statkach morskich. Dzieje się tak dlatego, że osiągają oni dochody poza terytorium lądowym państw. Korzystają więc z ulgi abolicyjnej w całości, bez ograniczeń wynikających z wprowadzonego limitu.

Ciekawym zagadnieniem jest podejście niektórych urzędów skarbowych do dochodów osiąganych przez osoby pracujące na pokładzie jednostek śródlądowych. Okazuje się bowiem, że praca taka może być uznana za wykonywaną…na lądzie. Warto znać swoje uprawnienia również i w takich przypadkach.

TAJEMNICZE „TERYTORIUM LĄDOWE PAŃSTW”

Co dokładnie oznacza to pojęcie? Niestety, przepisy ustawy o PIT nie definiują tego terminu. Szukając głębiej, w czeluści innych przepisów, dowiadujemy się, że Polska sprawuje swoje zwierzchnictwo nad terytorium lądowym, morskimi wodami wewnętrznymi, morzem terytorialnym, dnem morskim i wodami podziemnymi znajdującymi się pod nimi oraz przestrzenią powietrzną nad tymi obszarami. Oznacza to, że poza terytorium lądowym państw znajdują się różne kategorie, takie jak podziemia, morskie wody wewnętrzne i morze terytorialne, oraz obszary podlegające ograniczonej jurysdykcji państw.

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments