Spokojna głowa to Twoje prawo, kiedy jesteś na morzu.
To umowy międzynarodowe, dzięki którym osoby zarabiające w jednym kraju, a mieszkające w innym nie płacą podwójnego podatku. Choć ich treść zazwyczaj nie jest zbyt przyjazna w odbiorze, z umów dowiesz się na przykład jakie dochody trzeba ujawnić w Polsce, mimo że nie będziesz musiał płacić od nich podatku.
Jeżeli wykażemy, że wykonujesz pracę poza terytorium lądowym państw, taki limit nie istnieje!
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania brzmią skomplikowanie, ale przewidują więcej niż jedno korzystne rozwiązanie, z którego mogą korzystać marynarze. Jeśli wykonujesz pracę na statku morskim eksploatowanym w transporcie międzynarodowym – świetnie! Jeśli na innej jednostce, a w obrębie szelfu kontynentalnego danego kraju – również dobrze. Pomożemy Ci to ustalić.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania brzmią skomplikowanie, ale przewidują więcej niż jedno korzystne rozwiązanie, z którego mogą korzystać marynarze. Jeśli wykonujesz pracę na statku morskim eksploatowanym w transporcie międzynarodowym – świetnie! Jeśli na innej jednostce, a w obrębie szelfu kontynentalnego danego kraju – również dobrze. Pomożemy Ci to ustalić.
Nie, ale musisz w Polsce złożyć zeznanie roczne, a wcześniej zawnioskować o możliwość skorzystania a ulgi abolicyjnej. Nawet jeśli jedynym Twoim dochodem jest zarobek z zagranicy, musisz rozliczyć podatek dochodowy w Polsce, ale nie oznacza to konieczności faktycznej zapłaty podatku.
Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu kiedy wróciłeś do kraju lub otrzymałeś przelew wynagrodzenia, jeśli w tym czasie pozostawałeś w Polsce. Chcąc uniknąć odprowadzenia zaliczki, powinieneś w tym terminie złożyć wniosek do Naczelnika US.
Nie. Podstawą zastosowania UPO jest sam fakt, że dochody uzyskane z pracy na statku norweskim mogą podlegać opodatkowaniu w tym państwie. Jeżeli nie zapłaciłeś podatku, ponieważ obowiązek taki nie powstał, po prostu nie odliczysz go od podatku należnego do zapłacenia w Polsce.
Rezydent podatkowy to osoba, która mieszka na stałe w danym kraju. Rezydentem może być również ten, kto jest z krajem związany na tyle mocno, że uznaje się go za podatnika tego kraju. Jeśli więc mieszkasz w Polsce lub masz tu swoje centrum interesów życiowych będziesz polskim rezydentem. Wszystkie Twoje dochody – również te z zagranicy – nieważne czy w ogóle zarabiasz w Polsce i czy płacisz podatki za granicą, będą opodatkowane przez polski urząd skarbowy.
Ulga abolicyjna to ulga podatkowa, z której skorzystasz, gdy UPO zawarta pomiędzy Polską, a krajem faktycznego zarządu Twojego armatora przewiduje mniej korzystny dla Ciebie sposób unikania podwójnego opodatkowania. Przysługiwać Ci będzie również w sytuacji, kiedy takiej umowy pomiędzy Polską a krajem armatora Twojego statku w ogóle nie zawarto. W praktyce oznacza to znaczne obniżenie podatku do zapłacenia w Polsce, a nawet brak konieczności płacenia w ogóle!
Twoje zobowiązanie przedawnia się po 5 latach licząc od końca roku, w którym powinieneś rozliczyć poprzedni rok. W tym czasie urząd może upomnieć się o zaległy podatek, a jeśli rozliczyłeś się błędnie lub nie rozliczyłeś się w ogóle – o dodatkowe koszty.
Możliwe, że urząd skarbowy nie potraktuje jednostki, na której wykonujesz pracę jako statku morskiego wykorzystywanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w danym kraju. Nie oznacza to wyczerpania argumentów na Twoją rzecz! Inne jednostki również podlegają łagodniejszym przepisom podatkowym, należy tylko wiedzieć, jak to ugryźć!
Tak. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Norwegią przewiduje, że musi to być statek morski wykorzystywany w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo w faktycznym zarządem w Norwegii. Pojęcie transportu międzynarodowego w rozumieniu tych przepisów jest różnie interpretowane przez organy i sądy.
Nie, ale pod pewnym warunkiem. Należy złożyć wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego o ograniczenie poboru zaliczek, jeśli możesz uprawdopodobnić, że w zeznaniu rocznym PIT obejmie Cię abolicja podatkowa. Bez takiej decyzji, zaliczka musi być odprowadzana.
Organy podatkowe mogą kwestionować Twoje zeznanie lub jego brak do 5 lat od końca roku, w którym powinieneś rozliczyć rok poprzedni. Dodatkowo po drodze termin ten może ulegać przerwaniu.
Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości związane z podatkami marynarskimi – śmiało nam je zadaj! Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie lub mejlowo, aby przekazać Ci interesujące Cię informacje.
Marynarz Tax sp. z o.o.
NIP 9552575861
REGON 526699837
ul. Przestrzenna 11/4
70-800 Szczecin
tel:+48 511 914 527
mail:info@marynarztax.pl
Marynarz Tax sp. z o.o.
NIP 9552575861
REGON 526699837
ul. Przestrzenna 11/4
70-800 Szczecin
tel: +48 91 488 44 22
mail: kancelaria@zbrojaadwokaci.pl