Daleko jeszcze do kolejnego rozliczenia PIT? Już teraz możesz się przygotować i mieć spokojną głowę!  

Środek roku, a lato w szczególności, to raczej nie czas, w którym chętnie myśli się o rozliczeniach podatkowych. 

To samo dotyczy składania wniosku o ulgę abolicyjną – pierwsza data, która w związku z nim przychodzi nam na myśl, to 20 lutego przyszłego roku. 

Bez wątpienia jednak, rzetelne i wcześniejsze przygotowanie się do tego momentu pozwoli przejść przez niego prawidłowo i bezboleśnie. 

Jak więc dobrze się przygotować?  

 

Kompletuj dokumenty 

Podkreślaliśmy już, że jeżeli pracujesz na statku na morzu, to powinieneś korzystać z uprzywilejowanych przepisów podatkowych dla tego typu pracy. Być może Twoja sytuacja zawodowa jest na tyle klarowna, a Ty zadbałeś o to, by znać i wypełniać na czas swoje podatkowe obowiązki, że Twój PIT nie będzie żadnym problemem.   

Warto jednak brać pod uwagę różne scenariusze, np. takie, w których nie wszystko idzie po Twojej myśli. Wtedy, kluczowe dokumenty, które masz już pod ręką, pozwolą Ci szybko rozwiać wątpliwości urzędu skarbowego i uzyskać korzystne rozstrzygnięcie. 

Bo przy wątpliwościach organów podatkowych lub w obliczu skomplikowanej sytuacji zawodowej, to właśnie argumenty potwierdzone dokumentem mają bezcenną moc. 

 

Dokumenty – jakie i po co 

Na naszym blogu znajdziesz już całkiem sporo informacji o tym, jakie elementy mają znaczenie dla wyjaśnienia nieoczywistej sytuacji podatkowej marynarza.   

Zwracaliśmy uwagę np. na rodzaj statku, wody terytorialne lub pojęcie transportu międzynarodowego i efektywnego zarządu armatora. 

Wykazanie ich wszystkich w Twoich dokumentach w czasie, kiedy mogą okazać się bardzo przydatne, wiąże się z tym, że powinieneś zwrócić uwagę na: 

  • kontrakty i aneksy do nich, 
  • dokumenty księgowe, na podstawie których pracodawca przelewa Ci wynagrodzenie, 
  • dostęp do certyfikatów statkowych, w tym certyfikatu MLC statku,
  • listę portów, do których zawija statek w trakcie Twojej pracy, 
  • dokumenty, z których wynika przewożenie przez statek towarów na handel, 
  • potwierdzenie operowania przez statek w danym rejonie (jeśli są to porty w ramach jednego kraju, dobrze jest powołać się na wody terytorialne), 
  • informacje, w których krajach Twój pracodawca posiada zakłady czy filie, 
  • potwierdzenie okresu, w którym nie tylko pracowałeś faktycznie na statku, ale również w którym przebywałeś na urlopie, byłeś w podróży na statek i z powrotem. 

Gromadzenie na bieżąco dokumentów, z których wynikają te informacje pozwoli Ci właściwie określić swoje przywileje podatkowe w Polsce. Przede wszystkim jednak przygotuje Cię na uargumentowanie swoich racji przed urzędem skarbowym bez elementu zaskoczenia. 

 

Systematyczność oznacza spokój 

Rzetelna wiedza, którą poprzesz dokumentami właśnie, pozwoli Ci przejść suchą stopą przez morze zawiłości podatkowych w Polsce. 

Z kolei urząd skarbowy szybciej i korzystniej dla Ciebie rozstrzygnie sprawę, jeżeli będzie mógł bazować na spójnych i przejrzystych informacjach. 

Dlatego, nie warto czekać na ostatnią chwilę i być zaskoczonym nagłym wezwaniem urzędnika do odtworzenia całego Twojego roku zawodowego.   

 

Opracowała:

adw. Katarzyna Lendzionowska  

Szczecińska prawniczka z Warszawy. Pierwsze doświadczenia zdobywała w administracji publicznej i kancelarii notarialnej, potem w murach szczecińskich prokuratur. Ostatecznie zrealizowała marzenie o wspieraniu klientów jako adwokat. Na przystań wybrała Zbroja Adwokaci, gdzie zajmuje się podatkami marynarzy oraz tematami karnymi i administracyjnymi. Poza pracą, pasjonatka wspinaczki i intensywnych eskapad na rowerze MTB.  

Nowy dochód pod koniec roku? Przeczytaj, jak go prawidłowo rozliczyć!

Planujesz zmianę pracy lub uzyskanie dodatkowego dochodu pod koniec roku? Upewnij się, że prawidłowo rozliczysz wszystkie zarobki, zwłaszcza jeśli pracujesz na morzu i masz różne źródła dochodów. Zmiana zatrudnienia może wymagać złożenia nowego PIT-u lub wniosku o ulgę abolicyjną. Nawet jeśli pominiesz jakiś dochód, zawsze możesz skorygować zeznanie. Pamiętaj, lepiej późno niż wcale, aby uniknąć problemów i mieć finanse pod kontrolą.

Czytaj więcej »

Twoje Finanse Pod Kontrolą: Indywidualne Konsultacje Dla Marynarzy

Marynarzu, zarządzanie finansami może być wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście polskich podatków. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące swojej sytuacji finansowej, indywidualne konsultacje mogą pomóc. Z nami dowiesz się, jakie rozwiązania są najlepsze dla Ciebie, bez zobowiązań do natychmiastowego działania. Skontaktuj się, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i zrozumieć, jak Twój model zatrudnienia wpływa na Twoje finanse. Decyzja zawsze należy do Ciebie.

Czytaj więcej »
Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments