Praca na kilku kontraktach w ciągu roku – to da się rozliczyć korzystnie!

120324

Wbrew pozorom, nie istnieje zbyt skomplikowana sytuacja podatkowa marynarza 😊

Nawet, jeżeli zarabiasz w ciągu roku na kilku statkach, które podlegają rożnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), możesz mieć stabilny status podatkowy w Polsce.

Radzimy jednak pamiętać, że nawet jeśli przez większość roku pływasz na statku wykorzystywanym przez firmę cypryjską (czy z siedzibą w innym kraju, z którym UPO przewiduje wyłączenie z progresją) i będziesz mieć dochody z kraju z proporcjonalnym odliczeniem i tak powinieneś złożyć PIT w Polsce.

W tym przypadku, dodatkowo dochód cypryjski wpłynie na wysokość stopy procentowej dla całości zarobków.

 

Przyjrzyjmy się

Załóżmy, że:

– zarabiasz w Polsce,

– masz dochód z Cypru, który jest wolny od podatku,

– masz dochód z Wielkiej Brytanii.

Twój łączny zarobek będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Obliczając podatek, sumujesz dochody opodatkowane i zwolnione z opodatkowania (z Cypru). Na tej podstawie wyliczasz stopę procentową, która posłuży do obliczenia stawki podatku tylko od zarobków z Polski i Wielkiej Brytanii.

Pamiętaj, ten sposób rozliczenia stosujesz, gdy w danym roku zarabiasz w trzech różnych krajach (i mieszkasz w Polsce).

Jeśli w danym roku zarabiasz wyłącznie za granicą, a UPO przewidują różne metody unikania podwójnego opodatkowania, to podatek obliczysz podobnie.

Z kolei, jeżeli nie zarabiasz w Polsce, dochody zagraniczne powinieneś wykazać w PIT, o ile stosowana jest metoda odliczenia proporcjonalnego.

 

Czy to oznacza podatek

Niekoniecznie.

Skoro pracowałeś na morzu, a właściwe dla Twoich dochodów UPO przewidują metodę proporcjonalnego odliczenia, nadal możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Pamiętaj tylko, że kiedy będziesz składał zeznanie roczne, musisz wykazać dochód z każdego z krajów na osobnym załączniku ZG.

 

Opracowała

adw. Katarzyna Lendzionowska

Facebook
Twitter
LinkedIn

O nas

Dzięki wiedzy prawniczej, doświadczeniu i znajomości specyfiki branży chcemy wskazywać naszym klientom optymalne rozwiązania ich problemów. Efektywna i satysfakcjonująca współpraca z klientem jest jednym z naszych priorytetów. Dążymy do niego poprzez dobre przygotowanie merytoryczne, zaangażowanie, zaufanie i lojalność.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments