Nie tylko zwolnienie z progresją i abolicja są bardzo korzystnymi rozwiązaniami dla polskich marynarzy zarabiających za granicą.
W polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jest też zwolnienie podatkowe, które dotyczy dochodów marynarzy pracujących na statkach morskich w żegludze międzynarodowej.
To ważne zagadnienie, które warto zgłębić, zwłaszcza jeśli pływasz na statku pod banderą UE lub państwa EOG.
Zasady zwolnienia
Ustawa o PIT mówi, że „zwolnione z podatku są dochody marynarzy, którzy są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uzyskane z tytułu pracy na statkach morskich używanych do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej, jeżeli była ona w danym roku podatkowym wykonywana łącznie przez okres co najmniej 183 dni.„
Spróbujmy przełożyć ten zapis na bardziej ludzki język.
Jeżeli jesteś obywatelem państwa UE lub EOG, pracujesz na statku w żegludze międzynarodowej i robisz to co najmniej przez 183 dni w roku, ten przepis może być dla Ciebie.
Ale, gdzie jest haczyk?
Haczyk nr 1
Jeśli Twoim zdaniem możesz skorzystać ze zwolnienia, skompletuj i przedstaw Urzędowi Skarbowemu zaświadczenie lub informację od armatora lub agencji zatrudnienia
i koniecznie zrób to przed złożeniem rocznego zeznania (PIT). Zdobycie takiego dokumentu, w którym muszą przecież znaleźć się wszystkie informacje potrzebne urzędowi, nie jest jednak łatwym przedsięwzięciem.
Zaświadczenie, oprócz Twoich danych, musi zawierać informacje o:
- liczbie dni przepracowanych w roku na statku, okresy zatrudnienia, nazwę i banderę statku,
- kwocie przychodu marynarza z tytułu pracy u armatora,
- armatorze, tj.:
– imię i nazwisko lub nazwę,
– adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby,
– numer identyfikacji podatkowej lub zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika,
– formę prawną, pod którą działa.
Haczyk nr 2
Przed 2021 rokiem zwolnienie z podatku dotyczyło tylko tych marynarzy, którzy pracowali na statkach podnoszących banderę państwa członkowskiego UE lub EOG. Nowe przepisy rozszerzają to zwolnienie na wszystkich marynarzy z państw UE lub EOG, niezależnie od bandery statku. Problem w tym, że w praktyce przepis ten…nie może być nadal stosowany.
Brak decyzji Komisji Europejskiej
Przepisy zmieniające każą nam oczekiwać na decyzję Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym. Dopiero po wydaniu takiej decyzji zwolnienie, o którym piszemy, dotyczyć będzie marynarzy niezależnie od bandery statku.
Wnioski
Zwolnienie marynarzy z podatku dochodowego to świetne ułatwienie dla wielu pracowników sektora morskiego. Jeśli pływasz na statku pod banderą państwa UE lub EOG, rozważ, czy masz szansę zdobyć zaświadczenie i czy spełniasz warunki.
W przypadku innych bander – śledzimy poczynania Komisji Europejskiej.
Opracowała
adw. Katarzyna Lendzionowska