CZYM JEST REZYDENCJA PODATKOWA?
Dla wielu osób zagadnienie rezydencji podatkowej może być niejasne i skomplikowane.
W najprostszym ujęciu, rezydencja podatkowa to miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Jeśli więc mieszkasz w Polsce, tu będziesz podlegać obowiązkowi podatkowemu. Podatek zapłacisz od całości swoich dochodów, niezależnie od tego gdzie zarabiałeś. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, bo rozliczać się musisz z dochodów krajowych i zagranicznych.
CO Z PODWÓJNYM OPODATKOWANIEM?
Oczywiście, dochody osiągane za granicą nie mogą być podwójnie opodatkowane. Eliminowaniu takiej sytuacji służą metody unikania podwójnego opodatkowania oraz liczne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę.
KIEDY NIE MUSISZ ROZLICZAĆ SIĘ Z DOCHODÓW Z ZAGRANICY?
Jeśli jednak nie mieszkasz w Polsce nie musisz rozliczać się z dochodów, które osiągnąłeś za granicą. Podatek zapłacisz wówczas tylko od tego, co zarobisz w Polsce.
JAK OKREŚLIĆ MIEJSCE ZAMIESZKANIA?
Ale co to właściwie znaczy, mieć miejsce zamieszkania w Polsce albo go nie mieć?
Definicja miejsca zamieszkania uwzględnia dwa kryteria:
- pobyt na terytorium Polski przez więcej niż 183 dni w roku podatkowym,
- posiadanie centrum interesów życiowych – osobistych lub gospodarczych w Polsce,
Jeżeli spełniasz przynajmniej jedno z nich, będziesz osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
Warto zaznaczyć, że każde kryterium należy rozpatrywać niezależnie. Na przykład, wyjazd do pracy za granicę, podczas gdy małżonek i dzieci pozostają w Polsce, może skutkować utrzymaniem centrum interesów osobistych na terytorium Polski.
CO W RAZIE ZMIANY REZYDENCJI W TRAKCIE ROKU PODATKOWEGO?
W przypadku zmiany rezydencji podatkowej w trakcie roku podatkowego, będziesz rozliczał się w Polsce na zasadzie nieograniczonego obowiązku podatkowego do dnia opuszczenia kraju. Po przeniesieniu miejsca zamieszkania za granicę, opodatkowane w Polsce będą tylko dochody uzyskane na terytorium Polski.
CZYM JEST PODWÓJNA REZYDENCJA PODATKOWA?
Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym drugiego państwa, a jednocześnie w Polsce jesteś również uznawany za rezydenta podatkowego, to mamy do czynienia z podwójną rezydencją podatkową. W takim przypadku, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają specjalne reguły kolizyjne, które określają, w które państwo będzie Twoim miejscem zamieszkania dla celów podatkowych.
Warto pamiętać, że w przypadku polskich marynarzy rzadko występuje sytuacja podwójnej rezydencji podatkowej. Nawet jeśli tak się zdarzy, możliwe będzie ustalenie, w którym państwie podatnik jest rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.